Suyun Böbrekler Üzerindeki Etkisi

SUYUN BÖBREKLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Böbrekler bel omurunun iki yanında yer alırlar. Erkek böbreği ağırlığı 125-170 gr, iken kadınlarda 115-155 gr arasında değişir.

Boyu 10-13 cm, kalınlığı 2-3 cm, eni 5-8 cm. dir.

Böbreklerin başlıca iki işlevi vardır:

1- Vücutta metabolizma soncu oluşan zararlı ürünleri süzerek dışarı atılmasını sağlar.

2- Vücut sıvılarının içerdiği maddelerin pek çoğunun yoğunluğunu kontral ederler. Bu sayede vücudun su, tuz, asit, ürela kan yapımı, kemik gelişmesi ve kan basıncının düzenlenmesini sağlarlar.

Her iki böbrek birlikte yaklaşık olarak 2.400.000 nefron ihtiva ederler. Nefron kanın süzüldüğü glomerül ve devamı olan tüplerden oluşur. Nefronun asıl görevi kanın böbrekerden geçişi esnasında içindeki istenmeyen maddeleri temizlemektir.

Temizlenmesi gereken maddeler özellikle üre, kreatinin, ürik asit gibi metabolizmanın son ürünleridir. Ayrıca Daha çok içtiğimiz sulardan aldığımız Sodyum, Potasyum, Klor. Mağnezyum, kalsiyum, Civa, Nikal, Kurşun vb. gibi iyonların gerektiğinden fazlası uzaklaştırılır.

Buradan anlaşıldığı gibi böbreklerimiz adeta bir membran filtre görevi görmektedir. Vücu için faydalı mineralleri siteme verirken diğer zaralı mineralleri idrar yoluyla dışarı atmaktadır. Bu süzme ve filreleme işlemi ne kadar yoğun olursa böbreklerimiz o kadar fazla yorulur ve sonunda istenmeyen sağlık proplemleri ile karşılaşabiliriz. Eğer arıtılmış su içersek böbreklerimiz daha rahat çalışmasını ve daha az yorulmasını sağlamış oluruz. Bunun için Reverse Osmosis sitem su arıtması cihazı sahibi olmamız yeterli olacaktır.


 

 
 
 
 
 

 

Bilgiler