Su Arıtma Cihazı Faydaları

Neden Su Arıtma Kullanmalıyız?

Evimize gelen su, kaynağında ne kadar temiz olursa olsun, musluğumuza gelinceye kadar  temas ettiği her noktada kirlenme riski mevcuttur. Su toplama havzalarında belediyeler (yerel yönetimler) tarafından arıtılarak verilen ham su şebeke dağıtım boruları gibi karmaşık bir sistemin içinden nihai kullanım noktasına çok da hijyen olmayan ortamlarda ulaşmaktadır.  Su dağıtım şebekesi boruları, özellikle hat içinde basınç olmadığı durumlarda  dış ortamdan vakumlama etkisiyle, etrafında bulunan (lağım sularaı gibi) kirliliği içine çeker. Bütün bunlar son kullanım noktasına ulaşan suyun çok ta masum olmadığının bir göstergesidir.

Suya yerel yönetimlerin verdiği klor bileşikleri, suyun şebeke hattındaki yolculuğu sırasında mikroorganizmalara karşı güvenlik sağlamaktadır. Ancak, suyun içindeki serbest klor miktarının titizlikle kontrol edilmesi gerekir. Çünkü; su ya katılan serbest klorun fazlası, insan vücudu için zararlıdır. Klorlu suda belki mikrop (canlı hücre) yoktur, ancak, klorun insan vücudu için pekte faydalı olduğu söylenemez.  Klorun bir diğer zararı, suyun içinde bulunan organik maddelerle birleştiğinde oluşan ( trihalometanler ) dir. Bu maddele kanserojen maddelerdir.  Suyun tortulu ve renkli olması, içinde başka çözünmüş organik iyonların bulunması anlamına gelir.  Sudaki organik maddeler, suya hem istenmeyen bir koku ve renk verir, hem de suyun lezzetini,ta dını bozar. Suyun kalitesi insan sağlığı ile ilintili olduğu kadar, suyla çalışan cihazların çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi  faydalı cihazların ömrü açısından da önemli bir faktördür.  Sudaki tortu borularda ve su kullanan cihazlarda, akışın yavaş olduğu ölü noktalarda birikirler  ve  tıkanmalara, cihazlarının bozulmasına neden olurlar.

       Sudaki sertlik zamanla kendiliğinden veya su ısıtıldığında hızla çözünürlüğünü kaybeder ve geçtiği yüzeylere yapışırlar. Su borularının içi hızla dolar, su basıncı ve akışı azalır. Kısa süre içinde boruların değişim ve temizlenme problemi ortaya çıkar. Şofben, çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi sıcak su ile çalışan cihazlar kireçlenir ve tamirat gerektirirler. Yumuşak su ile tamirat giderlerindeki tasarruf % 25`tir. Kireçlenme, yalıtkan lığa sebep olduğu için kullanılan  elektrik tüketimi % 17 artar.  Musluk ve vanalarda, duşlarda arızalar daha sık görülmeye başlar.  Kalorifer tesisatın oluşan kireçlenme yakıt tüketiminin % 25 oranında artmasına sebep olur.  Sert su ile yapılan temizlikte,  aynı temizliği sağlamak için yumuşak suya oranla, % 60-70 daha fazla temizlik maddesi kullanılması gerekir.   Sert su ile yıkanan giyecekler, hızlı yıpranır, renkleri çabuk solar.  Sert su ile yapılan vücut temizliğinde, tende kuruluk olur, saçlar ise doğal yumuşaklığını kazanamaz, sert ve kepekli olur.  Sert suyun içimi lezzetsiz ve kabadır. Hazırlanan içecekler doğal  aromalarını kazanamaz. Her gün damacana veya şişe suları alımak zorunda kalırız.

Buraya kadar anlatılanlarda gösteriyorki, her  evin SU ARITMA veya SU YUMUŞATMA Cihazına mutlak şekilde sahip olması gerekmektedir.  Sistem kullanıcılarına artı bir  maliyet  getirmez. Sebebi ise su arıtma sistemlerine harcanacak para;  insan  için sağlık, konfor, berraklık, damak tadı, temizlik ve cihaz ömründen kazanım olarak geri dönecektir.

Bilgiler