Sağlıklı ve Temiz İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı ve temiz suda aranan bazı özellikler vardır. Tabii ki bunlardan en önemlisi suyun hastalık yapabilecek zararlı maddeler içermemesi gerektiğidir. Sadece temiz olması da sağlıklı olması için tek yeterli etken değildir. Sağlıklı hale getirilirken minerallerini kaybetmemesi de oldukça önemli bir konudur.

Peki, Sağlıklı Su Nasıl Olur?

Sağlıklı suyun kokusuz, tatsız ve renksiz olması aynı zamanda PH derecesinin de insan sağlığına göre dengeli olması gerekmektedir. Hepimizin evimizde kullandığı şehir suyu ne yazık ki sağlıklı değildir. Ancak su arıtma cihazları yardımı ile şehir suyunu sağlıklı hâle getirmek mümkündür.

Musluk Suyu / Şebeke Suları Sağlıklı mıdır?

Musluk suları bazı yabancı maddeleri içeriğinde bulundurduğu için sağlıklı değildir. Su arıtma cihazları musluğa takıldığında içeriğindeki filtrasyon özelliği ile suyu sağlıklı hâle getirir. Bu işlem suyun sağlıklı hâle gelmesi ve yararlı maddeler korunurken zararlı maddelerin filtreden geçirilmesi ile sağlanır. Suda korunan doğal mineraller insan ve hayvan vücuduna birçok katkı sağlamaktadır. Filtreden geçirilen su hem sizin hem ailenizin hem de evcil hayvanlarınızın sağlığı için kaliteli hâle gelmektedir. Buradaki detaylar çok hassas ve önemlidir. Su, canlı yaşamındaki en önemli kaynaklardan biridir. Su içmenin önemi hemen her gün dijital tüm mecralarda anlatılmakta ve buna dair kampanyalar yürütülmektedir. Dünya çapındaki global su yokluğunun önüne geçmek için çok ciddi çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalara her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Temel ihtiyaç maddesi olan içme suyunun yokluğu elbette çok ciddi sağlık problemlerine sebep olacaktır. Yokluğu oldukça ileri bir boyut gibi düşünebiliriz. Ancak az tüketilmesi de ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Sağlıklı bir su tüketmediğimiz sürece, ne kadar çok su içersek içelim ne kadar yeterli olduğunu düşünürsek düşünelim, vücudumuza asıl ihtiyacı olan mineralleri alamamış oluruz. Mikroplardan arındırmayı göz önüne aldığımız kadar, içme suyumuzdaki minerallerin kaybolmasına neden olacak tüm öğeleri de elemeliyiz.

Damacana Su /Paketli Su Sağlıklı mıdır?

Temiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz için birçoğumuz paketli ve damacana sular kullanmaktayız. Ancak bunun tehlikeleri hakkında net bir bilgi vermekte fayda var. Kullandığımız damacana sulardaki dış kabın ömrü 20 dolumdur. Sonrasında geri dönüşüme gönderilmelidir. Bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünden emin olabilir miyiz? Kesinlikle emin olamayız. Kaynak suyu saf halinden sofraya gelene kadar birçok işlemden geçmektedir ve bu süreçte sağlığı tehdit eden unsurlardan kurtulmak için yapılan işlemler aynı zamanda suyun mineral dengesini de bozmakta, faydalı öğeleri de bertaraf etmektedir.

sağlıklı ve temiz su nasıl elde edilir

Su Arıtma Cihazı Kullanmak Kalıcı Çözüm Sağlar mı?

Su arıtma cihazları musluğa bağlandıktan sonra kimyasal, biyolojik ya da fiziksel olarak suyu temizler. Genelde fiziksel yöntem kullanılır. Bu yöntem bahsettiğimiz filtreleme yöntemidir. Askıda kalan yabancı maddeler bu yöntemle ayrıştırılır. Böylece oldukça lezzetli ve yumuşak içime sahip bir suya kavuşursunuz. İçme suyunuzu sofranıza hazır hale siz getirmiş olursunuz ve geçtiği işlemlere siz tanık olursunuz. Su arıtma cihazının kullanımı gibi temizliği de oldukça kolaydır. Ancak su arıtma cihazlarından daha yüksek verim alabilmek için bakım ve temizliğinin sürekli yapılması gerekmektedir. Suyunuzun kirlilik oranına göre yılda bir ila iki kez süngerli filtre değişimi gerekmektedir. Bu parça ise oldukça kolay takılıp çıkarılır. Bu sebeple parçanın temizliğinin düzenli yapılması gerekmektedir.

sağlıklı su elde ederken maliyeti düşürme

Temizlik ve bakımına önem verecek şekilde kullandığınız bir su arıtma cihazınız tüm temiz su elde etme seçenekleri içerisinde hem en güvenilir; hem de en düşük maliyetli yöntem olacaktır. Bu sayede sağlıklı ve temiz suya her zaman pratik bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Bilgiler