Kmc 5 Micron İnline Sediment Filtre

Çap 2"
İçeriği Sediment
Gözenek Çapı
5 Micron

 Su filtrelerinin birçok amacı vardır. Bazıları sudan kimyasalları almak için tasarlanmıştır. Diğerleri metalik kirleticileri veya "çözünmüş katıları" veya yüklü parçacıkları temizler. 

Bu makale, çeşitli türbidite, sediment veya partikül olarak adlandırılan askıda katı maddeleri temizleyen filtreler hakkındadır.

Genel olarak, bu tip filtreler eleme cihazlarıdır. Yüzeylerindeki deliklerden geçemeyecek kadar büyük parçacıkları yakalayan ve tutan ağlar gibidirler. 

Bu işlevi yerine getiren büyük geri yıkama filtreleri vardır. Kir veya demir pas gibi istenmeyen parçacıkları filtrelemek için kum, garnet ve antrasit gibi doğal ortam yataklarını kullanırlar. Yeni sürümler genellikle parçacıkları yakalamak için Filter Ag, ChemSorb veya Micro Z gibi marka adlarına sahip özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş ortamlara dayanmaktadır. Parçacıklar yatakta tutulduğunda filtre, istenmeyen parçacıkları kanalizasyona yıkamak için suyu medya yatağından geriye doğru akıtmak suretiyle "geri yıkanır".

Ancak bu makale, geri yıkama filtreleri yerine kartuş tarzı filtrelerle ilgilidir. Kartuşlar çoğu zaman tek kullanımlık ürünler içindir. Nadir durumlar dışında, geri yıkanmazlar. Durdurulana kadar kullanılırlar, sonra atılırlar. Bazı kartuşlar temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir. Bundan daha sonra.

Sediment Filtresi Çeşitleri 

Üç geniş sediment kartuş sınıfı, yüzey filtreleri, derinlik filtreleri ve adsorptif filtrelerdir. Derinlik ve yüzey filtreleri en yaygın olanıdır. Hangisi en iyi, filtrenin ne yapmasını istediğinize bağlıdır.

Derinlik Filtreleri , filtre edilen suyun kalın bir filtre materyali duvarından geçmesini gerektirir ve arıtma filtrenin derinliği boyunca gerçekleşir. Bazı derinlik filtreleri, aslında, "kademeli yoğunluk" yapısı olarak adlandırılan bir yapıya sahiptir; bu, suyun filtre duvarından geçerken filtrenin sertleştiği anlamına gelir. Kademeli yoğunluk filtreleri, çeşitli boyutlardaki parçacıkları temizler. Dış kısım büyük parçacıkları yakalar ve iç kısmı küçük olanları tutar. Derinlik filtreleri, yara dizgisi tipinde veya "eriyik üflemeli" olarak adlandırılan türde olabilir. Yara dizgisi muhtemelen en yaygın olanıdır. Derinlik filtreleri, seramik, selüloz, polipropilen, akrilik elyaf, cam elyaf ve polyester gibi çeşitli malzemelerden yapılmıştır.

Seramik filtreler, seramikten yapılmış oldukça sıkı derinlik filtreleridir. Genellikle mutlak dereceleri vardır ve mikroorganizmaları filtrelemek için yeterince sıkıdırlar.

Yüzey Filtreleri , ince bir tabaka halinde yapılır, böylece yalnızca yüzey parçacıkları yakalar. Bunlar, akordeon şeklindeki kıvrımlı yapıları nedeniyle genellikle "kıvrımlı filtreler" olarak adlandırılır. Kıvrımlı düzenleme filtreye derinlik filtrelerinden şaşırtıcı şekilde daha fazla yüzey alanı verir. En büyük avantajlarından biri, küçük mikron boyutlarından daha büyük olmak üzere yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir olmalarıdır.

Karşılaştırma yapmak için: Derinlik filtreleri daha fazla kir tutma kapasitesine sahiptir ve çeşitli partikül boyutları filtrelendiğinde genellikle daha etkilidir. Kıvrımlı yüzey filtreleri daha fazla yüzey alanına sahiptir ve bu nedenle aynı boyuttaki parçacıkları filtrelemek için daha fazla kapasiteye sahiptir. Belirli bir mikron boyutunda kıvrımlı filtrelerin üretilmesi de daha kolaydır. Belirtildiği gibi, bunlar da temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir. Pileli filtreler, çok daha geniş bir filtre yüzey alanı sağlayarak derinlik eksikliğini giderebilir.

Adsorptif Filtreler daha popüler hale geliyor. Pileli veya derin biçimde yapılabilirler. Bu filtrelerden bazıları "şarjlıdır", böylece "elektro kinetik adsorpsiyon" adı verilen ve negatif yüklü mikroorganizmaları ve koloidal maddeyi geleneksel filtrelerden kolayca geçebilecek kadar küçük çekmelerini ve tutmalarını sağlayan bir işleme dayanırlar. Bu nedenle, adsorptif filtreler nispeten kolay akan 2 mikron formatında yapılabilir, ancak standart filtrelerden kolayca geçen 2 mikrondan daha küçük kolloidal maddeleri yakalayıp tutabilirler.