Ana Sayfa Bilgiler İletişim0533 747 32 86
Bilgiler
Kmc Su arıtma Sistemleri, Ph Su Arıtma, Goodtech Su Arıtma, Water Fountai Su Arıtma
Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri
Hayzek 3T Goodtech Su Arıtma Cihazı - Kasalı Model Su Arıtmalar - Ev Tipi Su Arıtma Cihazları
Ultrafiltrasyon Sistemleri
Aktif Karbon Filtre Özellikleri
Water Fountain Su Arıtma Cihazı
İyon Degişimi ve Su yumuşatma
İyon Degişimi - Su Yumuşatma
Su Yumuşatma ve Kireç Giderimi
Kmc su arıtma sistemleri San.ve Tic.Ltd.Şti. - Kmc Su Arıtma Fiyatı
Su Arıtma ve Damıtma Yöntemi
Klor Giderim Teknikleri
ULTRAVİYOLE Lİ SU ARITMA CİHAZI
SU ARITMA CİHAZI ARIZALARI VE NEDENLERİ
Sülfatlar ev Sulardaki Sülfatın Arıtımı
Klor Nedir, Klorlama Nasıl Yapılır
Reverse Osmosis Sistemi Nedir
Ters Ozmoz Sistemlerinin faydaları
Dolamit Filtrasyon Sistemleri
Ultraviyole ve TOC Giderimi
Membran Filtre Teknolojisi
Ters Ozmoz Teknolojisi
Ozonlama ve Su Dezenfeksiyonu
Su Filtrasyon Sistemleri
Alkali iyonizer su arıtma
Su Yumuşatma sistemleri
Membran Filtre Teknolojisi
Arsenik ve insan sağlığına etkileri
Suyun Böbrekler Üzerindeki Etkisi
Reverse Osmosis Sistemler Zararlımı
Reverse Osmosis Su Arıtma
Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır
Ultraviyole Işınları ve Su Dezenfeksiyonu
Kireçli su ile mücadele
Nano Filtrasyon Sistemleri
Multimedya Filtrasyon
Dealkalizasyon Su
Su Arıtma Cihazı Faydaları
Kimyasasallar ve Su Kirliligi
3T Su Arıtma, Goodtech su arıtma, Hayzek Su Arıtma, Water Fountain su arıtma
Su İle Bulaşan Hastalıklar
Ters Osmoz Çalışma Prensibi
Su dezenfeksiyon yöntemleri
Neden Su Arıtma

İyon Degişimi ve Su yumuşatma

 

İyon Değişimi ve İyon Değişimi Reçineleri

İyon değişimi (IE), istenmeyen çözünmüş safsızlıkları sudan ve diğer sıvı çözeltilerden çıkarmak için kullanılan bir su arıtma yöntemidir. Bunun gerçekleştirildiği işlem, kirletici maddeden iyonların arzu edilen bir maddeden olan iyonlarla değişimi yoluyla gerçekleştirilir. Bu iyonlar katyon adı verilen pozitif bir elektrik yükü veya anyon adı verilen negatif bir yük içerir. Değişen iyonlar, suyun nötr şarjını sağlamak için aynı tipte (veya -) elektrik yüküne sahip olmalıdır.

Suda Çözünmüş Kirleticiler

İyonlar tipik olarak bir kirletici madde suda çözündüğünde oluşur. Çözünmüş maddeler suda olduğunda, hala kristal berraklığı gibi görünecektir. Öte yandan, kirletici maddeler katı partiküller ise, su bulutlu olacaktır. Katı maddeler sudan çeşitli filtreleme metodolojileri ile uzaklaştırılabilir. Bu katı parçacıklar, çözünmüş olanları iyon değişimi ile değiştirmeden önce ilk önce sudan uzaklaştırılmalıdır.

İyon değişimi kullanarak su yumuşatma

İyon değişiminin ortak bir kullanımı suyun yumuşatılmasıdır. Sert su öncelikle çözünmüş kalsiyum ve magnezyum iyonları içerir. Bu iyonlar çökelebilir ve su borularında ve tesis kazanlarında kireçlenmeye neden olabilir ve eğer alınmazsa sistemde hasara yol açabilir.
Suyu yumuşatmak için sert katyon iyonlarını (Kalsiyum Ca ve Magnezyum Mg) skala oluşumuna yol açmayacak başka bir katyonla değiştiririz. İşlem, sodyum (Na) ile doldurulmuş takas reçinesi boncuklarının kullanılmasını içerir. Sistem, sert iyonları (Ca ve Mg), bu katyonları iki sodyum iyonuyla değiştirecek olan reçine taneciklerinden geçirir.

İyon değiştirme reaksiyonu aşağıdaki gibi gösterilebilir:

2 RNa Ca -> R2Ca 2 Na

Reçine boncuklarına giren her kalsiyum veya magnezyum iyonu, boncuktan çıkan iki sodyum iyonu ile değiştirilecektir. Anyon iyonları reçineye giremezler çünkü boncuk ayrıca pozitif su iyonunu iten kalıcı bir sülfonat (SO3-) anyonu içerir. Değişim, sodyum üzerindeki kalsiyum ve magnezyum tercih edilen reçine boncuk nedeniyle gerçekleşir. Sonuçta, suyun tuzluluğu değişmeden kalmasına rağmen, sert iyonların sodyum iyonlarıyla değiştirilmesidir. Yumuşama veya iyon değiştirme işlemi sırasında değiştirilen sudaki tuzluluğun bileşenleridir. İstenirse, dikkate alınması gereken önemsiz sert iyonlar, sodyum iyonları ile birlikte veya bunun yerine kombinasyon halinde potasyum ile de değiştirilebilir.

Demineralizasyon

İyon değişimi ile demineralizasyon, hem katyon hem de anyon değişim reçineleri ile işlemden geçirmeyi içeren iki aşamalı bir işlemdir. Sudaki çözünmüş katyonları hidrojen (H) iyonları ve çözünmüş anyonları hidroksit (OH– iyonları) ile değiştirirsiniz. Bu işlemle yeni katyon ve anyon iyonları yeni su molekülleri oluşturmak için yeniden birleşecektir. Bu kombinasyon aşağıdaki gibi gösterilebilir:

H OH– -> HOH -> H20

Bu değişimin net sonucu iyonik kirleticilerin tamamen uzaklaştırılmasıdır. İyonik kirletici maddeler iki değişim reçinesine eklenecek ve su tamamen demineralize edilecektir.
KMC Su Arıtma Sistemleri KMC ARITMA SİSTEMLERİ SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Nenehatun Cad. 9/16 Çankaya, Ankara T: +90 (312) 436 40 47 F: +90 (312) - info@kmcsuaritmasistemleri.com
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Web sitesi içerisindeki dökümanlar ve resimler kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara kopyalanamaz. © 2013
Facebook
Web Tasarım